23. 11. 2023

Nadstavba ChatGPT: Advanced Data Analysis vám pomůže s analýzou souborů v nejrůznějších formátech

Advanced Data Analysis (ještě donedávna známý jako Code Interpreter) je nadstavba ChatGPT dostupná pro všechny, kteří mají placený přístup ChatGPT Plus. Doporučujeme ho vyzkoušet, protože toho umí opravdu hodně. Jak na to?

Článek pro vás sepsala Karolína Novozámská, SEO specialist agentury Better

Kde Advanced Data Analysis najdete?

V aktuální placené verzi ChatGPT je Advanced Data Analysis integrovaný do běžného chatu – stejně jako procházení webu nebo generátor obrázků DALL·E.

Spustit jej můžete jednoduše – prostě se chatu zeptáte na tyto nebo podobné otázky:

  • “Can you write a script to…”
  • “Can you analyze this dataset to…”
  • “Please perform an analysis on this…”

Poznámka: pořád platí, že lépe zvládá prompty v angličtině. Můžete určitě komunikovat i v češtině, ale počítejte s tím, že vám stejně občas bude odpovídat anglicky 🙂

V čem spočívá síla Advanced Data Analysis?

Jednoduše v nahrávání souborů a jejich následném zpracování. Přes ikonku svorky v levé části okna vyberete soubor:

Nahrát můžete obrázky, PDF i TXT soubory, XLSX tabulky, soubory skriptů v Pythonu a spoustu dalších.

Textové formáty Dokumenty Tabulkové formáty Obrázkové formáty Formáty kódu Datové formáty Archivy Audio formáty Video formáty
TXT DOCX XLSX JPG PY (Python) HDF5 ZIP MP3 MP4
CSV PDF ODS PNG JS (JavaScript) SQL TAR.GZ WAV WEBM
JSON RTF GIF HTML/CSS SQLite AIFF MKV
XML ODT BMP C/C++/C# OGG
Java FLAC
R

Poznámka: audio a video soubory dokáže prozatím prakticky jen konvertovat na jiné formáty

S jak velkými soubory si tato verze ChatGPT poradí?

Podle informací, které udává sám ChatGPT, dokáže ve většině případů pracovat se soubory do velikosti několika MB a zvládne tabulky s tisíci až desítkami tisíc řádků v závislosti na konkrétních výpočetních požadavcích. Ve většině případů vás ale limity omezovat nebudou.

Jak s Advanced Data Analysis pracovat?

Zkrátka se ho zeptejte. Tato rada platí pro všechny verze ChatGPT, pluginy apod. Zeptáte se, co všechno umí, nahrajete soubor, necháte ho analyzovat a zeptáte se, co doporučuje se souborem udělat.

Jednoduše – můžete spojovat víc souborů dohromady, můžete ve velkých souborech filtrovat nebo je různě upravovat podle zadání. Můžete jakákoliv data vizualizovat nebo nechat GPT vypočítat z dat další zajímavé metriky. Výstup může být v mnoha formátech – buď klasicky přímo v samotném chatu, nebo jako HTML soubor ke stažení, může to být i tabulka, PDF nebo textový dokument.

A ještě drobnost – Advanced Data Analysis dokáže i soubory konvertovat – z CSV do XLSX, z TXT do PDF a z videa umí vytvořit GIF – stačí nahrát a specifikovat, kterou část videa chcete do GIFu převést.

Nahrát můžete i zazipovaný soubor s obrázky. Advanced Data Analysis složku rozbalí, obrázky zmenší na požadovanou velikost, převede každý obrázek do formátu, který potřebujete, upraví kontrast a jas a složku vám nabídne k exportu.

Příklady využití: co do ChatGPT nahrát a jak vypadají výstupy?

Jak vytvořit heatmapu

Co jsme do ChatGPT nahráli: tabulku s pobočkami firmy obsahující adresy, otvírací dobu, GPS souřadnice a další informace.

Jak vypadal výstup: interaktivní HTML heatmapa prodejen

Jak vytvořit graf návštěvnosti

Co jsme do ChatGPT nahráli: dva soubory ve formátu .csv – v jednom byl export placených návštěv z Google Analytics, v druhém export přirozených návštěv z Google Analytics

Jak vypadal výstup: interaktivní graf v HTML

Jak vytvořit HTML tabulku

Co jsme do ChatGPT nahráli: screenshot tabulky z Google Docs

Jak vypadá výstup: Výstupem byla právě tabulka formátů, kterou jsme použili pro tento článek. Stačilo jen zkopírovat html kód do článku 🙂

Tak co, přesvědčili jsme vás, že stojí za to Advanced Data Analysis vyzkoušet? Dejte nám vědět – třeba na Facebooku nebo Instagramu.

Sdílejte:
Pojďme na kávu,
dejme Google Meet.