22. 08. 2023

Nechte AI dělat rutinní práce za vás 

AI nástroje nám v agentuře Better zpočátku pomáhaly především s copy a grafickými výstupy. Časem nám ale začaly ulehčovat i rutinní práce, jako například vyplňování tabulek, reporty nebo tahání dat z jedné tabulky do druhé. Jak na to?

Článek pro vás napsala Karolína Novozámská, SEO Specialist agentury Better

Pokud stejně jako my používáte pro práci G Suite a chcete si zjednodušit práci, měli byste zpozornět. Nástroje G Suite totiž mají rozšíření Apps Script, což je jazyk, který umožňuje automatizovat úkoly napříč Google produkty. Umí například vytvářet tabulky, doplňovat do nich data, vytvářet události v kalendáři nebo posílat e-maily. 

Google Apps Script je vlastně obdoba JavaScript. Pokud tedy umíte JavaScript, máte vyhráno. Pokud ale stejně jako já JavaScript neovládáte, nevadí, ChatGPT napíše skript za vás.

Jak si vytvořit skript pomocí ChatGPT

  1. Ptejte se anglicky. Zdroje, ze kterých ChatGPT informace má, jsou z naprosté většiny v angličtině. A to platí hlavně u kódování.
  2. Používejte model GPT-4. Za cca 500 Kč měsíčně to opravdu stojí.
  3. Mějte přesné zadání. Promyslete si dopředu, co chcete, aby skript udělal. 

Modelový příklad

Zadání: máme exportovaná data v tabulce, například čas strávený každým pracovníkem nad jednotlivými tasky u projektů, na kterých v rámci měsíců pracujeme. Tyto hodnoty potřebujeme dostat do jiné tabulky, která slouží pro fakturaci. 

1. Popište naprosto přesně, jak vypadá vaše zdrojová tabulka a cílová tabulka do ChatGPT. Pokud popíšete dostatečně dobře, co chcete, ChatGPT vám i sám doporučí, co všechno za data potřebuje.

2. Můžete si ověřit, že váš popis ChatGPT chápe správně – zadejte mu, ať vám vypíše příklad toho, jak tabulka vypadá.

3. Jakmile doplníte další podrobnosti o cílové tabulce, ChatGPT se vás zeptá na cokoliv dalšího, co potřebuje, a ujistí se, že chápe zadání správně.

4. Pokud vše odpovídá, můžete ChatGPT nechat napsat skript. 

5. Doporučuji hned po vygenerování skriptu nechat ChatGPT zkontrolovat, že skript napsal správně.

6. Následně můžete vložit skript do vaší zdrojové tabulky v Google Spreadsheet.

V rozhraní smažete vše, co zde je, zkopírujete celý skript a uložíte.

7. Následně můžete skript spustit.

Pokud vám ChatGPT zakomponoval do skriptu Logger.log, uvidíte výsledky práce v „Protokolu spuštění”, tedy v podokně, které se vám při spuštění zobrazí. Pokud ne, uvidíte výsledky a proces skriptu po kliknutí v levém menu na „Spuštění” a následně na „Zobrazení podrobností” posledního spuštění skriptu.

Když budete mít štěstí, bude skript fungovat hned. Pravděpodobně to ale bude chtít pár iterací, po kterých si ChatGPT dokáže skript sám opravit. Vždy mu ale popište co nejvíc informací, jak skript funguje. Zkopírujte záznam z protokolu, popište, co fungovalo a co ne. 

Doporučuji také omezit hranice – může se stát, že při pokusu o opravu celý skript přepíše. Zadejte tedy, ať opraví jen tu část, která nefungovala správně. 

Tento návod není 100%. Neukážu vám celý skript, neukážu vám ani, na co můžete skript přesně využít. Na to si budete muset přijít sami, protože každá tabulka je jiná a každý potřebuje jiný výsledek nebo funkci. Smyslem však bylo ukázat, že i tímto způsobem vám může ChatGPT výrazně ušetřit a automatizovat práci. Je potřeba zkoušet, testovat a nebát se toho. 

PS: Od 10. 7. je dostupný pro všechny, co mají placenou verzi ChatGPT-4 také přístup do modelu Code Interpreter, který může výrazně pomoci při zadávání požadavku na skript. 

Jakou máte zkušenosti s ChatGPT vy? Dejte nám vědět, jak ulehčuje práci vám – třeba na Facebooku nebo Instagramu.

 

Sdílejte:
Pojďme na kávu,
dejme Google Meet.