22. 08. 2023

Síla vektorizátorů: Revolučně rychlá přeměna bitmap do vektorů

Jak vylepšit a zefektivnit tvůrčí proces? Nad touto otázkou přemýšlí v neustále se vyvíjejícím digitálním prostředí nejen grafičtí designéři. Efektivními nástroji jsou online vektorizátory, které grafikům přináší množství výhod. Přečtěte si o této novince více.

Článek pro vás napsala Pavla Sopouchová, grafická designérka agentury Better

 

O co jde

S novými online vektorizátory se zásadně mění způsob, jakým grafici převádí bitmapové obrázky na univerzálně použitelné vektory. Už není třeba ručně obkreslovat kresby nebo zdlouhavě upravovat převedené grafiky: během pár kliknutí teď designéři mohou přeměnit rastrové grafiky, jako jsou fotografie nebo naskenované ilustrace, na hladké a snadno upravitelné vektorové formáty.

Které nástroje by vám neměly uniknout

Jedním z online vektorizátorů, které si získaly obrovskou popularitu, je Vectorizer AI. Nástroj lze využít i pro úpravu fotografií a podobného obrazového materiálu a připravit ho pro libovolný účel použití. Vektorizátor zvládne upravit i neostré fotky.

 

Jak na to? Stačí, když:

  1. do nástroje nahrajete požadovaný obrázek, třeba fotografii nebo logo v nízké kvalitě,
  2. zvolíte míru detailů či použitých barev,
  3. určíte výsledný formát
  4. a daný vektor vyexportujete.

Namísto půl hodiny překreslování tak můžete mít vektorizaci loga hotovou za 2 minuty.

Hledáte nástroj, který vám pomůže s bitmapami? V tom případě vyzkoušejte například Upscales.ai. Pomocník umožňuje zachovat původní podobu uměleckých děl a umí je zvětšovat bez ztráty kvality. Práce s nástrojem je velmi snadná a intuitivní – zvládne ji i uživatel, který nemá s grafickými nástroji zkušenosti.

Jak to funguje

Jednou z hlavních výhod online vektorizátorů je jejich schopnost automaticky převádět bitmapové obrázky pomocí pokročilých algoritmů. Ty analyzují informace o barvě a tvaru pixelů, rozpoznávají hrany a obrysy a přeměňují je na přesné vektorové cesty.

Automatizovaný proces šetří designérům spoustu času, během kterého se mohou zaměřit na tvůrčí práci. Výsledné vektorové soubory lze navíc snadno upravovat a přizpůsobovat – a experimentovat tak s jejich designem.

Proč to vyzkoušet

Výhod používání online AI nástrojů je spousta – a nejde zdaleka jen o úsporu času a pohodlí. Oproti bitmapám nabízí vektorový formát menší velikosti souborů, nekonečnou škálovatelnostmožnost úprav a aplikací různých efektů bez degradace. Designéři tak mohou snadno přizpůsobovat své výstupy pro různá média (tisk, web nebo mobilní zařízení), aniž by došlo ke snížení kvality. Vektory jsou nezávislé na rozlišení, což zajišťuje ostrost grafiky na jakékoli ploše, od malých displejů až po velké billboardy.

Doplnění

Od vydání článku (červenec 2023) došlo ke zpoplatnění Vectorizer.AI. Pokud chcete vyzkoušet jiné, free nástroje, prozkoumejte třeba tyto.

Online vektorizátory umožňují nejen grafikům bez námahy transformovat bitmapy na všestranné vektory. Vyzkoušeli jste je už také? Dejte nám vědět, co na ně říkáte – třeba na Facebooku nebo Instagramu.

Sdílejte:
Pojďme na kávu,
dejme Google Meet.